Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Καναδά κύριος Μητροφάνης. (γεν. 1951).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ράντοβαν Κόντιτς γεννήθηκε στην Λιούπα στις 4 Αυγούστου 1951. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1975. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 6 Ιανουαρίου 1974. Το 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Ιουλίου 1987 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τοπλικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Δαλματίας Νικόλαο, Συρμίου Βασίλειο και Χβόσνου Νικάνορα. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Δυτικής Αμερικής από το 1987 μέχρι το 1990 και της Επισκοπής Κεντρώας Αμερικής από το 1990 μέχρι το 1991. Στις 5 Οκτωβρίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος Ανατολικής Αμερικής. Στις 26 Μαΐου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Καναδά.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.