Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας κύριος Λέων. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Λβώβιτς Τσερπίτσκη, γεννήθηκε στις 13 Απριλίου 1946 στον Νομό Μίνσκ της Λευκορωσίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1975. Στις 28 Μαρτίου 1971 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Στις 7 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 20 Απριλίου Πρεσβύτερος. Από το 1972 μέχρι το 1975 διετέλεσε ιδιαίτερος Γραμματέας του Μητροπολίτου Λένινγκραδ Νικοδήμου. Στις 8 Αυγούστου 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1978 μέχρι το 1980 διετέλεσε Εφημέριος στο Πετροζαβόδσκ και Αρχιερατικός Επίτροπος Καρελίας. Από το 1980 μέχρι το 1982 διετέλεσε Εφημέριος στο Μαρόκο. Από 1983 μέχρι το 1987 υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Βίμποργο της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την 1 Οκτωβρίου 1987 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τασκένδης και Μέσης Ασίας. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1995 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 8 Ιανουαρίου 2012 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.