Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ατλάντας κύριος Αλέξιος. (γεν. 1943).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Άνθιμος Παναγιωτόπουλος γεννήθηκε στα Άνω Σουγδένικα Πατρών στις 25 Δεκεμβρίου 1943. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1973. Το 1963 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Βατοπεδίου του Αγίου Όρους. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Νοεμβρίου 1965 και Πρεσβύτερος στις 27 Αυγούστου 1972. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος στην Μητρόπολη Πατρών και ως Εφημέριος στις Η.Π.Α. Στις 17 Μαΐου 1987 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τρωάδος, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ατλάντας από το 1997 μέχρι το 1999. Στις 13 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Ατλάντας. Στις 20 Δεκεμβρίου 2002 μετά την προαγωγή της Επισκοπής Ατλάντας σε Μητρόπολη προήχθη σε Μητροπολίτη Ατλάντας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019.