Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ντένβερ κύριος Ησαΐας. (γεν. 1931).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ησαΐας Χρονόπουλος γεννήθηκε στο Πόρτσμουθ του Νέου Χαμσάιρ το 1931. Σπούδασε τη θεολογία στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης και στη Θεολογική Σχολή Χάλκης. Διάκονος χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σπυρίδωνος Σαν Ντιέγκο στις 25 Φεβρουαρίου 1962 από τον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής Ιάκωβο και Πρεσβύτερος στον Καθεδρικό Ναό Αγίας Σοφίας Λος Άντζελες στις 18 Μαρτίου 1962 από τον Επίσκοπο Ολύμπου Δημήτριο. Στις 30 Νοεμβρίου 1969 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Επισκοπής Σικάγου. Στις 25 Μαΐου 1986 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ασπένδου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής από το 1986 μέχρι το 1992. Στις 23 Ιουνίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Ντένβερ. Στις 24 Νοεμβρίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Προικοννήσου και συνέχισε να ποιμαίνει προεδρικώς και την Επισκοπή Ντένβερ. Στις 20 Δεκεμβρίου 2002 μετά την ανύψωση της Επισκοπής Ντένβερ σε Μητρόπολη προήχθη σε Μητροπολίτη Ντένβερ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.