Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Σβερδλόβου και Κουργάν κυρός Κλήμης. (1904-1986).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Αδάμοβιτς Πέρεστιουκ γεννήθηκε στις 15 Οκτωβρίου 1904 στο χωριό Αστραχάνκα της Επαρχίας Χανκάησκι (Khankaysky) του Νομού Παραθαλασσίας (Βλαδιβοστόκ). Από το 1929 μέχρι το 1931 υπηρέτησε ως Υποδιάκονος του Επισκόπου Χαμπαρόβου Παντελεήμονος. Στις 19 Δεκεμβρίου 1931 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Καμτσάτκας και Πετροπαυλώβου Νέστωρα. Στις 27 Δεκεμβρίου 1931 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 25 Μαΐου 1933 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Καμτσάτκας και Χαρμπίν. Στις 26 Οκτωβρίου 1951 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Αρχιεπίσκοπο Κίνας και Πεκίνου Βίκτωρα. Το 1956 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Ιρκούτσκ και από το 1957 μέχρι το 1966 υπηρέτησε στην Επισκοπή Χαμπαρόβου, η οποία διοικείτο τότε από τον Επίσκοπο Ιρκούτσκ. Στις 23 Οκτωβρίου 1966 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σβερδλόβου και Κουργάν και τοποτηρητής της Επισκοπής Τσελιάμπινσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, τους Αρχιεπισκόπους Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, π. Γκόρκι και Αρζαμά Μοστισλάβο και τους Επισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και Δημητρώβου Φιλάρετο. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Αυγούστου 1980 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Σβερδλόφσκ στις 14 Μαΐου 1986. Στη νεκρώσιμη ακολουθία προεξήρχε ο Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου Μελχισεδέκ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.