Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βανάτου κύριος Νικάνωρ. (γεν. 1952).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Βέλικο Μπογκούνοβιτς γεννήθηκε στο Μέντβεν της Δαλματίας στις 20 Αυγούστου 1952. Στις 27 Αυγούστου 1975 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1975 και Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1978. Στις 11 Αυγούστου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χβόσνου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Δανιήλ και τους Επισκόπους Δαλματίας Νικόλαο και Βανάτου Αμφιλόχιο. Στις 13 Ιανουαρίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος Άνω Καρλοβικίου. Στις 13 Μαΐου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Στις 19 Μαΐου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Βανάτου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.