Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ανέων κύριος Μακάριος. (γεν. 1937).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Παύλος Παυλίδης γεννήθηκε στα Γιαννιτσά Πέλλης στις 24 Σεπτεμβρίου 1937. Αποφοίτησε από την Αθωνιάδα Εκκλησιαστική Σχολή το το 1959. Στις 4 Δεκεμβρίου 1955 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κουτλουμουσίου του Αγίου Όρους. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1963. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 1961 και Πρεσβύτερος στις 19 Μαΐου 1963 από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Ιάκωβο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Λονδίνο (1964-1969), στην Μελβούρνη (1969) και στην Βόννη (1969-1985). Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Γερμανίας (1969-1985) και Πατριαρχικός Επίτροπος αυτής (1971-1972). Στις 3 Νοεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λαμψάκου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ελβετίας. Στις 10 Ιουλίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Ανέων.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.