Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κίτρους και Κατερίνης κύριος Αγαθόνικος. (γεν. 1937).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Φατούρος γεννήθηκε στο Αίγιο στις 6 Μαρτίου 1937. Αποφοίτησε από τη Θεολογική σχολή Αθηνών το 1963. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1960 και Πρεσβύτερος το 1964. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στην Μητρόπολη Γόρτυνος από το 1964 μέχρι το 1968, Διευθυντής του Εκκλησιαστικού Λυκείου Τήνου από το 1968 μέχρι το 1974 και Ιεροκήρυκας στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών από το 1974 μέχρι το 1985. Στις 24 Νοεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κίτρους και Κατερίνης. Στις 12 Νοεμβρίου 2013 εξέπεσε του θρόνου για λόγους υγείας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 16 Απριλίου 2019.