Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Υόρκης και Ανατολικής Αμερικής κύριος Ιλαρίων. (γεν. 1948).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Αλεξέγεβιτς Καπράλ γεννήθηκε στις 6 Ιανουαρίου 1948 στο Σπίριτ Ρίβερ του Καναδά. Το 1972 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Τζώρντανβιλ στις Η.Π.Α. Εντάχθηκε στην Ρωσική Εκκλησία της Διασποράς και στις 2 Δεκεμβρίου 1974 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Δεκεμβρίου 1975 και Πρεσβύτερος το 1976. Το ίδιο έτος αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο των Συρακουσών έχοντας λάβει το πτυχίο της Σλαβικής Φιλολογίας. Στις 10 Δεκεμβρίου 1984 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μανχάταν. Ανέλαβε τις ενορίες της Πενσυλβανίας και ταυτόχρονα υπηρέτησε ως Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Το 1995 του δόθηκε ο τίτλος του Επισκόπου Βασιγκτώνος με διαμονή στη Νέα Υόρκη. Εξαιτίας όμως των ανωμαλιών που προέκυψαν στη διοίκηση των ενοριών της Αυστραλίας μετά την κοίμηση του Αρχιεπισκόπου Παύλου εξελέγη στις 20 Ιουνίου 1996 Αρχιεπίσκοπος Σύδνεϋ και Αυστραλίας-Νέας Ζηλανδίας. Στις 12 Μαΐου 2008 εξελέγη Μητροπολίτης Ανατολικής Αμερικής και Νέας Υόρκης. Η εκλογή επικυρώθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας στις 14 Μαΐου 2008.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.