Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βουδιμίου κύριος Λουκιανός. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Βόισλαβ Πάντελιτς γεννήθηκε στην Μολ Άντα της Μπάτσκας στις 19 Αυγούστου 1950. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1980. Στις 10 Ιουνίου 1979 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Ιουνίου 1979 και Πρεσβύτερος στις 22 Σεπτεμβρίου 1981. Την 1 Ιουλίου 1984 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Σουμαδίας Σάββα και Νύσσης Ειρηναίο. Στις 18 Μαΐου 1985 εξελέγη Επίσκοπος Σλαυονίας. Στις 13 Μαΐου 1999 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στσεγκέντ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βουδιμίου και τοποτηρητής της Επισκοπής Τιμισοάρας. Στις 31 Μαΐου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Βουδιμίου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.