Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Πσκώβου και Πορχώβου κύριος Ευσέβιος. (γεν. 1939).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Αθανάσιεβιτς Σάββιν γεννήθηκε στις 15 Μαΐου 1939 στο χωριό Στεγκάλοφκα της Επαρχίας Ντολγκορουκώβου του Νομού Λίπετσκ. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ζαγκόρσκ (Σεργιέβου Ποσάντ). Στις 22 Νοεμβρίου 1964 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο π. Κοστρομά και Γκάλιτς Δονάτο. Το 1965 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 14 Νοεμβρίου 1965 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο. Ανέλαβε καθήκοντα γραμματέα της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Το 1969 τοποθετήθηκε Γραμματέας της Επισκοπής Βορονέζ και Λίπετσκ. Το 1971 επέστρεψε στην αδελφότητα της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ και από το 1982 μέχρι το 1984 διετέλεσε Ηγούμενος αυτής. Την 1 Απριλίου 1984 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Άλμα Άτα και Καζαχστάν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα, Ζαράισκ Ιώβ και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Κουϊμπισέβου και Συζράν. Στις 22 Νοεμβρίου 1990 ο τίτλος της Επισκοπής μεταβλήθηκε σε «Σαμάρας και Συζράν». Στις 25 Φεβρουαρίου 1991 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πσκώβου και Βελίκε Λούκι. Στις 25 Φεβρουαρίου 2008 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 2014 ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Πσκώβου και Πορχώβου". Στις 14 Μαΐου 2018 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.