Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσηλκάνης και Ντουσέτης κύριος Ζωσίμιος. (γεν. 1951).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Σότα Σιοσβίλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 3 Αυγούστου 1951. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Μετσχέτης το 1977. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Ιουλίου 1975 και Πρεσβύτερος στις 12 Ιουλίου 1977 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Δαυΐδ. Στις 10 Οκτωβρίου 1981 εκάρη μοναχός. Στις 14 Οκτωβρίου 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Οκτωβρίου 1983 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσκονδίδης. Στις 20 Ιουλίου 1984 εξελέγη Επίσκοπος Τσηλκάνης. Διετέλεσε Διευθυντής της Θεολογικής Σχολής Μετσχέτης από το 1984 μέχρι το 1989. Στις 25 Δεκεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από τις 17 Οκτωβρίου 2002 άρχισε να τιτλοφορείται "Τσηλκάνης και Ντουσέτης". Στις 26 Σεπτεμβρίου 2009 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.