Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βορονέζ και Λίσκι κύριος Σέργιος. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βιτάλιος Παύλοβιτς Φομίν γεννήθηκε στις 24 Αυγούστου 1949 στο Κρασνοζαβόδσκ της Επαρχίας Ζαγκόρσκ (σημερινό Σεργίεβο Ποσάντ) του Νομού Μόσχας. Στις 26 Αυγούστου 1973 εκάρη μοναχός. Στις 21 Σεπτεμβρίου 1973 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο και την επομένη ημέρα Πρεσβύτερος. Το 1974 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 1981 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιανουαρίου 1983 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σολνετσνογκόρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο και τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Σβερδλόβου και Κουργάν Πλάτωνα και Ζαράισκ Ιώβ. Στις 26 Δεκεμβρίου 1984 τοποθετήθηκε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών (Γενεύη). Στις 9 Σεπτεμβρίου 1988 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Ιουλίου 1996 τοποθετήθηκε Αρχιγραμματέας του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 19 Φεβρουαρίου 1999 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Μητροπολίτης Βορονέζ και Μπορισογκλέμπσκ. Από τις 26 Δεκεμβρίου 2013 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Βορονέζ και Λίσκι".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.