Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσουρτάβης κύριος Βαχτάνγκι. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Μπάντρι Ακχβλεντιάνι γεννήθηκε στη Λατσόρια της Τσαγέρης στις 25 Νοεμβρίου 1953. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Ιανουαρίου 1977 και Πρεσβύτερος στις 18 Απριλίου 1978. Την 1 Αυγούστου 1982 εκάρη μοναχός. Στις 2 Αυγούστου 1982 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αγαράκ Τσάλκης. Στις 20 Ιουλίου 1984 εξελέγη Επίσκοπος Τσκονδίδης και στις 14 Οκτωβρίου 1988 Επίσκοπος Ουρμπνίσης. Στις 25 Δεκεμβρίου 1992 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 4 Απριλίου 1995 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σαμταβίσης και Γκόρης. Στις 12 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σαγκαρέτζο και Γκουρτζαάνης. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μαργβέτης. Από το 2003 άρχισε να τιτλοφορείται "Μαργβέτης και Ουμπίσης". Στις 26 Απριλίου 2009 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 11 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη τιτουλάριος εν τιμητική ενεργεία Μητροπολίτης Τσουρτάβης. Του ανατέθηκε η διοργάνωση των Γεωργιανών ενοριών στη Σουηδία.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 03 Μαρτίου 2019.