Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλούγας και Μπορώβου κύριος Κλήμης. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γερμανός Μιχαήλοβιτς Καπάλιν γεννήθηκε στις 7 Αυγούστου 1949 στο Ραμένσκ της Επαρχίας Μόσχας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1978. Στις 7 Δεκεμβρίου 1978 εκάρη μοναχός και στις 24 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Στις 7 Απριλίου 1979 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 18 Ιουλίου 1982 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Αυγούστου 1982 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σερπουχώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικόδημο και τους Επισκόπους Τούλας και Μπελιώβου Γερμανό και Πίνσκ Αθανάσιο. Του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά και στις Η.Π.Α. και από τις 23 Μαρτίου 1987 μόνο στις Η.Π.Α. Στις 19 Μαΐου 1989 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.