Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Διοκλείας κύριος Κάλλιστος. (γεν. 1934).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Τιμόθεος Γουέαρ γεννήθηκε στο Μπαθ της Μεγάλης Βρετανίας στις 11 Σεπτεμβρίου 1934. Το 1958 ασπάστηκε την Ορθόδοξη πίστη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Μαρτίου 1965 και Πρεσβύτερος στις 8 Μαΐου 1966. Διετέλεσε Καθηγητής της Ορθόδοξης Θεολογίας στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης από το 1966 μέχρι το 2001. Στις 6 Ιουνίου 1982 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Διοκλείας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Θυατείρων. Στις 30 Μαρτίου 2007 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 02 Μαρτίου 2019.