Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεξικού κύριος Αθηναγόρας. (γεν. 1941).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Αναστασιάδης γεννήθηκε στο Σικάγο στις 17 Σεπτεμβρίου 1941. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1965. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1965 και Πρεσβύτερος στις 21 Ιουλίου 1967. Στις 14 Αυγούστου 1973 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Επισκοπής Σικάγου. Στις 22 Αυγούστου 1982 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δορυλαίου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Στις 2 Δεκεμβρίου 1996 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Παναμά. Στις 31 Αυγούστου 2005 η Μητρόπολη Παναμά μετωνομάστηκε σε "Μεξικού".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 06 Νοεμβρίου 2019.