Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ κυρός Ιωάσαφ. (1904-1982).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Σεμένοβιτς Οφσιάκικωφ γεννήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1904 στο Μπελγορόδ. Στις 5 Ιανουαρίου 1937 εκάρη μοναχός. Στις 14 Ιανουαρίου 1943 χειροτονήθηκε Διάκονος και την επομένη ημέρα Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού του Χαρκόβου. Από το 1953 μέχρι το 1955 υπηρέτησε στην Επισκοπή Πολτάβας και από το 1955 μέχρι το 1966 στην Επισκοπή Τασκένδης. Το Πάσχα του 1964 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Οκτωβρίου 1966 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο, τους Αρχιεπισκόπους Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Γαβριήλ και τους Επισκόπους Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής Νικόδημο, Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και Ζαράισκ Ιουβενάλιο. Στις 31 Μαΐου 1973 εξελέγη Επίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 2 Απριλίου 1984, Σάββατο του Ακαθίστου Ύμνου, λίγο μετά αφότου ανέγνωσε την Α΄ στάση των Χαιρετισμών.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.