Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαγκλίσης και Τετριτσκαρόης κύριος Ανανίας. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Τενγκίζ Τσαπαρίτζε γεννήθηκε στην Τκιμπούλη της Γεωργίας στις 20 Αυγούστου 1949. Αποφοίτησε από την Πολυτεχνική Σχολή της Τιφλίδας το 1974 και από το Θεολογικό Σεμινάριο της Μετσχέτης το 1980. Στις 14 Απριλίου 1979 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Απριλίου 1979 και Πρεσβύτερος στις 27 Σεπτεμβρίου 1979 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία. Στις 8 Μαρτίου 1981 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Μαρτίου 1981 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικορτσμίνδης. Τη χειροτονία τέλεσε Πατριάρχης Γεωργίας Ηλίας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τετριτσκαρόης Ζηνόβιο, Τσηλκάνης Γεώργιο, Αλαβέρδης Γρηγόριο, Κουταΐδος Γαενάτης Σίω, τους Αρχιεπισκόπους Σουχούμης Νικόλαο, Τσαγέρης Ιωάννη, Μαγκλίσης Θαδδαίο, Βατούμης Δαυΐδ, Ουρμπνίσης Κωνσταντίνο και τον Επίσκοπο Μπόδβης Αθανάσιο. Στις 29 Ιουνίου 1981 εξελέγη Επίσκοπος Αχαλτσίχης και Σαμσχέ Τζαβαχέτης. Κατόπιν ενεργειών του ιδρύθηκε το 1990 το Θεολογικό Σεμινάριο Αχαλτσίχης. Στις 21 Δεκεμβρίου 1992 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μαγκλίσης. Από τις 17 Ιουνίου 1995 άρχισε να τιτλοφορείται "Μαγκλίσης και Τσάλκης" και το 2013 "Μαγκλίσης και Τετριτσκαρόης". Στις 15 Νοεμβρίου 2001 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.