Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ντητρόιτ κύριος Ναθαναήλ. (γεν. 1940).
(Μετροπόλια).

Ο κατά κόσμον Ουΐλιαμ Ποπ γεννήθηκε στις 12 Ιουνίου 1940 στην Αουρόρα του Ιλινόις. Ανατράφηκε σε Ρουμάνικη οικογένεια Ελληνοκαθολική (Ουνιτική). Σπούδασε στο Γρηγοριανό Πανεπιστήμιο και στο Ελληνοκαθολικό Κολλέγιο του Αγίου Αθανασίου Ρώμης. Στις 17 Ιουλίου 1966 χειροτονήθηκε Διάκονος στην  Ρώμη από τον Ελληνοκαθολικό Ρουμάνο Επίσκοπο Βασίλειο Κρίστεα και στις 23 Οκτωβρίου 1966 Πρεσβύτερος από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 1967 επέστρεψε στις Η.Π.Α. Στις 15 Φεβρουαρίου 1968 έγινε δεκτός στην Ορθόδοξη πίστη από τον Επίσκοπο Ντητρόιτ Βαλεριανό. Στις 21 Οκτωβρίου 1980 εκάρη μοναχός. Στις 15 Νοεμβρίου 1980 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντέρμπορν Χάιτς, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ντητρόιτ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νέας Υόρκης Θεοδόσιος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Ντητρόιτ Βαλεριανό και τους Επισκόπους Πιτσμπούργου Κύριλλο, Ντάλας Δημήτριο, Ανατολικής Αμερικής Χριστοφόρο (Πατριαρχείο Σερβίας), Σικάγου Βόρι και Βοστώνης Μάρκο. Στις 17 Νοεμβρίου 1984 εξελέγη Επίσκοπος Ντητρόιτ. Στις 20 Οκτωβρίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.