Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πέρμης και Κουνγκούρ κύριος Μεθόδιος. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Θεοδώροβιτς Νεμτσώφ γεννήθηκε στο Ροβένκι της Επαρχίας Λουγκάνσκ της Ουκρανίας στις 16 Φεβρουαρίου 1949. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1976. Στις 5 Ιανουαρίου 1974 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιανουαρίου 1974 και Πρεσβύτερος στις 24 Απριλίου 1974 από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Στις 4 Απριλίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Απριλίου 1980 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Ζαγκόρσκ (Σεργίεβ Ποσάντ) Επίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Δημητρώβου Βλαδίμηρο, Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα, Ορέλ και Μπριάνσκ Γλέμπ και τον Επίσκοπο Πένζας και Σαράνσκ Σεραφείμ. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Χαμπαρόβου. Στις 16 Ιουλίου 1982 εξελέγη Επίσκοπος Βορονέζ και Λίπετσκ. Στις 18 Ιουνίου 1985 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και την 1 Απριλίου 1988 σε Μητροπολίτη. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Μητροπολίτης Αστάνας και Αλματύ. Στις 5 Μαρτίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Πέρμης και Σολικάμσκ. Στις 19 Μαρτίου 2014 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Πέρμης και Κουνγκούρ".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.