Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Συμφεροπόλεως και Κριμαίας κύριος Λάζαρος. (γεν. 1939).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ροστισλάβος Φιλίπποβιτς Σβετς γεννήθηκε στο Κομάριν της Επαρχίας Κρεμένετς του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 22 Απριλίου 1939. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1968. Στη συνέχεια παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική Ακαδημία Μόσχας μέχρι το 1971. Στις 5 Μαρτίου 1972 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κιέβου Φιλάρετο και στις 12 Μαρτίου 1972 Πρεσβύτερος. Το 1975 μετέβη στην Αργεντινή όπου υπηρέτησε ως Γραμματέας της Επισκοπής Αργεντινής. Την 1 Απριλίου 1980 εκάρη μοναχός και στις 7 Απριλίου 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Απριλίου 1980 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικόδημο, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο, Ουμάν Μακάριο και τους Επισκόπους Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Βαρλαάμ και Ζιτόμιρ και Όβρουτς Ιωάννη. Στις 20 Ιουνίου 1985 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 26 Ιουνίου 1985 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας όμως στις 4 Οκτωβρίου 1985 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Στις 10 Απριλίου 1989 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τερνοπόλεως και Κρεμένετς και στις 11 Φεβρουαρίου 1991 Αρχιεπίσκοπος Οδησσού και Ισμαήλ. Στις 29 Ιουλίου 1992 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας. Στις 23 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.