Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Σερπουχώβου κύριος Ηλιανός. (γεν. 1945).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεννάδιος Μιχαήλοβιτς Βοστριάκωφ γεννήθηκε στις 16 Οκτωβρίου 1945 στο Τσελιάμπινσκ. Τον Φεβρουάριο του 1974 εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος, ενώ το Δεκέμβριο του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1975 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Από το 1976 μέχρι το 1978 παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Ρώμη. Στις 16 Νοεμβρίου 1979 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σολνετσνογκόρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από το Μητροπολίτη Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Δωρόθεο (Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας), τους Μητροπολίτες Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο και τον Επίσκοπο Ζαράισκ Ιώβ. Από τις 3 Ιουνίου 1981 μέχρι τις 16 Ιουλίου 1982 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Πέρμης και Σολικάμσκ. Στις 16 Ιουλίου 1982 εξελέγη Επίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Τομπόλσκ και Τιούμεν παραιτήθηκε όμως στις 25 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Στις 25 Μαρτίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος Σερπουχώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας, Προϊστάμενος του Μετοχίου του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Καρλόβι Βάρι της Τσεχοσλοβακίας. Στις 17 Φεβρουαρίου 1997 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας και έκτοτε παραμένει σχολάζων.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.