Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος πρώην Σβορνικίου και Τούζλας κύριος Βασίλειος. (γεν. 1938).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Λιουμπομίρ Κατσαβέντα γεννήθηκε στο Σεράγεβο στις 19 Δεκεμβρίου 1938. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1957 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1960 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1960. Στις 25 Ιουνίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σβορνικίου και Τούζλας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βανάτου Βησσαρίωνα και Σάμπατς και Βαλιέβου Ιωάννη. Στις 24 Απριλίου 2013 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.