O Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Πιτσμπούργου κυρός Μάξιμος. (1935-2020).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Μάξιμος Αγιωργούσης γεννήθηκε στη Χίο στις 5 Μαρτίου 1935. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Απριλίου 1957 και Πρεσβύτερος στις 26 Ιουλίου 1959. Το 1964 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Θεολογίας του Πανεπιστημίου Λουβαίν του Βελγίου. Το 1966 μετέβη στις Η.Π.Α. Διετέλεσε Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής Τιμίου Σταυρού Βοστώνης από το 1966 μέχρι το 1979. Στις 18 Ιουνίου 1978 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Νέας Υόρκης τιτουλάριος Επίσκοπος Διοκλείας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Στις 15 Μαρτίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος Πιτσμπούργου. Στις 24 Νοεμβρίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Αίνου και συνέχισε να ποιμαίνει προεδρικώς την Επισκοπή Πιτσμπούργου. Στις 20 Δεκεμβρίου 2002 μετά την ανύψωση της Επισκοπής Πιτσμπούργου σε Μητρόπολη εξελέγη Μητροπολίτης Πιτσμπούργου. Στις 29 Αυγούστου 2011 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 2 Νοεμβρίου 2020.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 03 Νοεμβρίου 2020.