Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αικατερινοδάρ και Κουμπάν κυρός Ισίδωρος. (1941-2020).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Κιριτσένκο γεννήθηκε στις 25 Μαΐου 1941 στο χωριό Βέιμαρν της Επαρχίας Κινγκισέπ του Νομού Λένινγκραδ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1967. Στις 3 Ιανουαρίου 1967 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο. Στις 5 Φεβρουαρίου 1967 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Απριλίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Νόβγκοροντ (1971-1975), το οποίο τότε υπαγόταν στην Επισκοπή Λένινγκραδ και ως Καθηγητής της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ (1975-1977). Στις 12 Ιουνίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Ιουνίου 1977 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τον Αρχιεπίσκοπο Πένζας και Σαράνσκ Μελχισεδέκ και τους Επισκόπους Τιχβίν Μελίτωνα, Σερπουχώβου Ειρηναίο, Σταυρουπόλεως και Μπακού Αντώνιο και Βιμπόργου Κύριλλο. Τον Ιούνιο του 1985 ο τίτλος της Επισκοπής μεταβλήθηκε σε «Αρχαγγέλου και Μουρμάνσκ». Στις 12 Μαΐου 1987 εξελέγη Επίσκοπος Κρασνοδάρ και Κουμπάν. Στις 10 Μαρτίου 1989 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 η Επισκοπή Κρασνοδάρ και Κουμπάν μετωνομάστηκε σε "Κρασνοδάρ και Νέας Ρωσικής". Στις 25 Φεβρουαρίου 2001 προήχθη σε Μητροπολίτη. Από τις 3 Απριλίου 2001 φέρει τον τίτλο Αικατερινοδάρ και Κουμπάν. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου από τις 26 Δεκεμβρίου 2002 μέχρι τις 7 Μαΐου 2003. Προσβληθείς από κορωνοϊό εκοιμήθη στο Κρασνοντάρ (Αικατερινοντάρ) στις 8 Αυγούστου 2020.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 08 Αυγούστου 2020.