Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δέρβης κύριος Ιεζεκιήλ. (γεν. 1938).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ιεζεκιήλ Κεφαλάς γεννήθηκε στον Ακρίτα Κιλκισίου στις 25 Δεκεμβρίου 1938. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1962. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιουλίου 1962 και Πρεσβύτερος στις 30 Σεπτεμβρίου 1962. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας. Στις 20 Μαρτίου 1977 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δέρβης, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος στην Πέρθη (1977-1980), στην Αδελαΐδα (1980-1984) και από το 1984 στη Μελβούρνη.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 18 Νοεμβρίου 2018.