Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ορενβούργου και Μπουζουλούκου κύριος Βαλεντίνος. (γεν. 1940).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Τιμόθεος Αδάμοβιτς Μίσουκ γεννήθηκε στις 14 Οκτωβρίου 1940 στο Μπρέστ της Λευκής Ρωσίας. Στις 30 Μαρτίου 1969 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σεργιέβου Ποσάντ και στις 20 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από το Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα. Στις 18 Ιουλίου 1969 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Το 1970 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 20 Ιουλίου 1976 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Ιουλίου 1976 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Στις 16 Νοεμβρίου 1979 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Στις 26 Απριλίου 1985 εξελέγη Επίσκοπος Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ και στις 12 Μαΐου 1987 Επίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας. Στις 30 Δεκεμβρίου 1988 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Οκτωβρίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χερσονήσου και στις 18 Φεβρουαρίου 1992 Αρχιεπίσκοπος Γροδνό και Βολκόβισκ. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Μπακού, Βικάριος της Επισκοπής Σταυρουπόλεως και Μπακού και Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σταυρουπόλεως. Στις 17 Ιουλίου 1995 παραιτήθηκε. Στις 19 Ιουλίου 1999 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ορενβούργου και Μπουζουλούκου. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Ορενβούργου και Σαρακτάς". Στις 22 Οκτωβρίου 2015 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.