Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας κύριος Κύριλλος. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Μιχαήλοβιτς Γκουντιάεφ γεννήθηκε στις 20 Νοεμβρίου 1946 στο Λένινγκραδ σε οικογένεια ιερέως. Στις 3 Απριλίου 1969 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, στις 7 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και την 1 Ιουνίου Πρεσβύτερος. Το ίδιο έτος αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 30 Αυγούστου 1970 τοποθετήθηκε ιδιαίτερος Γραμματέας του Μητροπολίτου Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικοδήμου. Στις 12 Απριλίου 1971 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και διορίστηκε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών στη Γενεύη. Στις 26 Δεκεμβρίου 1974 τοποθετήθηκε Σχολάρχης της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ. Στις 14 Μαρτίου 1976 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βιμπόργου, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο, τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο και τους Επισκόπους Πένζας και Σαράνσκ Μελχισεδέκ, Τιχβίν Μελίτωνα και Κούρσκ και Μπελγορόδου Χρυσόστομο. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 26 Δεκεμβρίου 1984 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σμολένσκ και Βιασμά. Στις 10 Απριλίου 1989 άλλαξε ο τίτλος της Επισκοπής από «Σμολένσκ και Βιασμά» σε «Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ». Στις 14 Νοεμβρίου 1989 διορίστηκε Πρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας και μόνιμο Μέλος της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1991 προήχθη σε Μητροπολίτη. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Χερσονήσου (Δυτικής Ευρώπης) από τις 31 Μαρτίου 1999 μέχρι τις 5 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Στις 27 Ιανουαρίου 2009 εξελέγη Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.