Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Περιστερίου κυρός Χρυσόστομος. (1935-2019).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Γεράσιμος Ζαφείρης γεννήθηκε στην Άρτα το 1935. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1960. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1960 και Πρεσβύτερος την 1 Μαΐου 1970 από τον Μητροπολίτη Γερμανίας Ιάκωβο. Στις 22 Φεβρουαρίου 1976 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών τιτουλάριος Μητροπολίτης Γαρδικίου και τοποθετήθηκε Διευθυντής του Διορθοδόξου Κέντρου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ηλίας, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Σεραφείμ, τους Μητροπολίτες Τρίκκης Στέφανο, Άρτης Ιγνάτιο, Τριφυλίας Στέφανο, Ιερισσού Παύλο, Δράμας Διονύσιο, Νέας Σμύρνης Χρυσόστομο, Διδυμοτείχου Αγαθάγγελο, Μύρων Χρυσόστομο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Βαγδάτης Κωνσταντίνο (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Βύβλου Γεώργιο (Πατριαρχείο Αντιοχείας) και τον Επίσκοπο Δέρβης Κοσμά. Στις 12 Οκτωβρίου 1978 εξελέγη Μητροπολίτης Περιστερίου. Στις 5 Μαρτίου 2019 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 7 Νοεμβρίου 2019.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.