Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δνεπροπετρώβου και Παυλουπόλεως κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1939).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Πέτροβιτς Σερέντνη γεννήθηκε στις 10 Μαΐου 1939 στο χωριό Στόβπιν της Επαρχίας Κορέτς, του Νομού Ροβνό της Ουκρανίας. Στις 21 Μαΐου 1968 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο και την επόμενη ημέρα Πρεσβύτερος. Το ίδιο έτος αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Λένινγκραδ. Το 1969 διορίστηκε Καθηγητής του Κανονικού Δικαίου στη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Την 1 Σεπτεμβρίου 1970 εκάρη μοναχός στον Ναό της Θεολογικής Ακαδημίας. Τον Μάρτιο του 1971 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και τοποθετήθηκε Προϊστάμενος του Πατριαρχικού Ναού στο Τόκιο της Ιαπωνίας. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι το 1975. Στις 27 Ιουλίου 1975 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο και Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο. Στις 19 Ιουλίου 1976 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Σερπουχώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών Ενοριών στις Η.Π.Α. και στον Καναδά. Στις 16 Ιουλίου 1982 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Άλμα Άτα και Καζαχστάν. Στις 28 Μαρτίου 1984 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου και στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 μετατέθηκε στην Επισκοπή Λβώβου και Δρογόμπιτς. Στις 10 Απριλίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ. και στις 19 Οκτωβρίου 1993 Αρχιεπίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Κριβόι Ρόγ. Από τις 27 Ιουλίου 1996 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως φέρει τον τίτλο «Δνεπροπετρώβου και Παυλουπόλεως». Στις 19 Ιουνίου 2001 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.