Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ κύριος Ιώβ. (γεν. 1938).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Γιακόβλεβιτς Τιβόνιουκ γεννήθηκε στις 6 Νοεμβρίου 1938 στο Ποτσάεφ της Επαρχίας Κρεμένετς του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας. Στις 20 Ιουνίου 1968 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σεργιέβου Ποσάντ και στις 18 Ιουλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα. Το 1969 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Την 1 Ιουνίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο ως άνω Μητροπολίτη. Στις 26 Δεκεμβρίου 1974 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Ιανουαρίου 1975 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαράισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Δημητρώβου Βλαδίμηρο και τους Επισκόπους Ποδόλσκ Σεραπίωνα και Κούρσκ και Μπελγορόδου Χρυσόστομο. Ο Επίσκοπος Ζαράισκ Ιώβ ανέλαβε τη διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. και στον Καναδά μέχρι τις 19 Ιουλίου 1976, οπότε επέστρεψε στη Σοβιετική Ένωση και ανέλαβε καθήκοντα αναπληρωτή Προέδρου του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 12 Απριλίου 1982 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Νοεμβρίου 1988 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ζιτόμιρ και Όβρουτς. Μετά την ίδρυση της Επισκοπής Όβρουτς και Κοροστέν το 1993 έφερε τον τίτλο «Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας». Στις 5 Οκτωβρίου 1994 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Οντιτσώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 27 Δεκεμβρίου 1996 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 22 Μαρτίου 2011 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.