Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Οδησσού και Ισμαήλ κύριος Αγαθάγγελος. (γεν. 1938).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Μιχαήλοβιτς Σάββιν γεννήθηκε στο Μπούρντινο της Επαρχίας Τερμπούνι, του Νομού Λίπετσκ στις 2 Σεπτεμβρίου 1938. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1966. Στις 2 Απριλίου 1965 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 1965 από τον Αρχιεπίσκοπο Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 22 Απριλίου 1965. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Καθηγητής στην Επισκοπή Οδησσού. Την 1 Ιουνίου 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Νοεμβρίου 1975 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Βιννίτσης και Βρατσλάβας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο, τον Αρχιεπίσκοπο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο και τους Επισκόπους Ουμάν Μακάριο και Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Βαρλαάμ. Ταυτόχρονα ανέλαβε καθήκοντα τοποτηρητή της Επισκοπής Χμιελνικίου (μέχρι τις 19 Φεβρουαρίου 1990). Στις 7 Σεπτεμβρίου 1981 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 10 Μαρτίου 1989 σε Μητροπολίτη. Στις 7 Αυγούστου 1991 ο Μητροπολίτης Κιέβου Φιλάρετος τον μετέθεσε στην Επισκοπή Ιβανοφρανκόβου. Αρνήθηκε όμως να μεταβεί και παραιτήθηκε στις 7 Σεπτεμβρίου 1991. Στις 2 Απριλίου 1992 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Βιννίτσης. Στις 22 Ιουνίου 1992 εξελέγη Μητροπολίτης Οδησσού και Ισμαήλ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.