Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βελγίου κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1935).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Κοντογιάννης γεννήθηκε στη Χίο στις 7 Φεβρουαρίου 1935. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Νοεμβρίου 1954 από τον Μητροπολίτη Ικονίου Ιάκωβο και Πρεσβύτερος στις 18 Οκτωβρίου 1957 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην ενορία της Μονς (1957-1963) και παράλληλα στην ενορία της Σαρλερουά (1960-1963). Το 1963 ανέλαβε καθήκοντα Αρχιερατικού Επιτρόπου Βελγίου και Λουξεμβούργου της νεοσύστατης τότε Μητροπόλεως Γαλλίας και Εφημερίου στις Βρυξέλλες. Μετά την ίδρυση της Μητροπόλεως Βελγίου υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος αυτής (1969-1974). Στις 19 Αυγούστου 1974 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Απολλωνιάδος, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βελγίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βελγίου Αιμιλιανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Σουηδίας Παύλο και τον Επίσκοπο Σασίμων Ιερεμία. Στις 23 Δεκεμβρίου 1982 εξελέγη Μητροπολίτης Βελγίου. Στις 27 Νοεμβρίου 2013 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.