Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θεοδοσίας και Κέρτς κύριος Πλάτων. (γεν. 1940).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Πέτροβιτς Ουντοβένκο γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου 1940 στο χωριό Ουσπένκα του Νομού Λουγκάνσκ της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1969. Στις 14 Απριλίου 1971 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Στις 17 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 12 Σεπτεμβρίου Πρεσβύτερος. Στις 3 Νοεμβρίου 1972 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Στις 16 Δεκεμβρίου 1973 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Σεραφείμ, Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Κρασνοδάρ και Κουμπάν Αλέξιο, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικόδημο, Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και τους Επισκόπους Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Σάββα και Κούρσκ και Μπελγορόδου Νικόλαο. Στις 6 Οκτωβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και ονομάστηκε Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας και Νοτίου Αμερικής. Στις 20 Μαρτίου 1980 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Επισκόπου Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής καθώς επίσης και του Πατριαρχικού Εξάρχου Κεντρώας και Νοτίου Αμερικής. Στις 8 Αυγούστου 1980 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου και Κουργάν και τοποτηρητής της Επισκοπής Τσελιάμπινσκ και στις 26 Δεκεμβρίου 1984 Αρχιεπίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Την 1 Νοεμβρίου 1993 εξελέγη για δεύτερη φορά Αρχιεπίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 26 Ιουλίου 2012 παραιτήθηκε και εντάχθηκε στο κλίμα της Αυτόνομης Εκκλησίας της Ουκρανίας (υπό το Πατριαρχείο Ρωσίας). Στις 20 Δεκεμβρίου 2012 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Επισκοπής Θεοδοσίας και Κέρτς.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.