Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικομηδείας κύριος Ιωακείμ. (γεν. 1942).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ηλίας Νεραντζούλης γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη την 1 Μαρτίου 1942. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1966. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Δεκεμβρίου 1966 στον Ιερό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου Σταυροδρομίου από τον Μητροπολίτη Χαλδίας Κύριλλο και Πρεσβύτερος στις 21 Σεπτεμβρίου 1973 από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Μελίτωνα. Υπηρέτησε ως Διάκονος της Σειράς (1966-1970) και ως Δευτερεύων των Πατριαρχικών Διακόνων (1970-1973). Στις 23 Σεπτεμβρίου 1973 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μελιτηνής, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Μελίτων, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λαοδικείας Μάξιμο και Ροδοπόλεως Ιερώνυμο. Στις 27 Ιουνίου 1977 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 10 Δεκεμβρίου 1991 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλκηδόνος. Στις 21 Μαρτίου 2008 εξελέγη Μητροπολίτης Νικομηδείας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.