Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρανουπόλεως κύριος Γερμανός. (γεν. 1931).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Γερμανός Χαβιαρόπουλος γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1931. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1954. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Ιανουαρίου 1967 και Πρεσβύτερος στις 12 Ιανουαρίου 1973. Υπηρέτησε ως Εισηγητής και Κωδικογράφος της Ιεράς Συνόδου. Στις 14 Ιανουαρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τράλλεων, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Στις 5 Φεβρουαρίου 1987 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Τρανουπόλεως. Στις 2 Οκτωβρίου 1990 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 24 Σεπτεμβρίου 2018.