Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καισαρείας κυρός Πέτρος. (1932-2020).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Γιακουμέλος γεννήθηκε στη Ζάκυνθο το 1932. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1955 και Πρεσβύτερος το 1956. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος στη Μητρόπολη Ελασσώνος από το 1956 μέχρι το 1965. Το 1970 εισήλθε στον κλήρο του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας. Στις 17 Δεκεμβρίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαβυλώνος. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος Καΐρου από το 1972 μέχρι το 1979. Στις 30 Νοεμβρίου 1979 εξελέγη Μητροπολίτης Αξώμης. Διετέλεσε Πατριαρχικός Έξαρχος της Μητροπόλεως Κένυας από το 1996 μέχρι το 1997. Διετέλεσε επίσης τοποτηρητής του Πατριαρχικού θρόνου το 2004. Στις 27 Οκτωβρίου 2004 ορίστηκε Έξαρχος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας στην Αθήνα και του απονεμήθηκε ο τίτλος του Γέροντος. Στις 26 Νοεμβρίου 2018 παραιτήθηκε. Την ίδια ημέρα εξελέγη τιτουλάριος εν τιμητική ενεργεία Μητροπολίτης Καισαρείας της Αφρικής. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 24 Νοεμβρίου 2020.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2020.