Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κέρτς κύριος Ανατόλιος. (γεν. 1930).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ευγένιος Βλάσοβιτς Κουζνετσώφ γεννήθηκε στις 28 Μαΐου 1930 στο Ιρκούτσκ. Στις 31 Οκτωβρίου 1954 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Ιρκούτσκ και Τσιτά Παλλάδιο. Την 1 Ιουλίου 1956 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο. Το 1960 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 11 Οκτωβρίου 1960 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Την ημέρα του Πάσχα του 1968 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1972 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Βίλνας και Λιθουανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο, Σούροζ Αντώνιο, τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Δημητρώβου Φιλάρετο και τους Επισκόπους Τασκένδης και Μέσης Ασίας Πλάτωνα, Ποδόλσκ Σεραπίωνα και Ζαράισκ Χρυσόστομο. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1974 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Στις 16 Νοεμβρίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου. Στις 20 Ιουλίου 1990 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κέρτς Βικάριος της Επισκοπής Σούροζ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1993 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Δεκεμβρίου 2001 παραιτήθηκε από την ενεργό υπηρεσία για λόγους υγείας. Στις 17 Ιουλίου 2002 εξελέγη για δεύτερη φορά Αρχιεπίσκοπος Κέρτς, Βικάριος της Επισκοπής Σούροζ. Στις 4 Μαΐου 2017 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.