Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας κύριος Αναστάσιος. (γεν. 1929).
(Εκκλησία της Αλβανίας).

Ο Αναστάσιος Γιαννουλάτος γεννήθηκε στον Πειραιά στις 4 Νοεμβρίου 1929. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1952. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Αυγούστου 1960 και Πρεσβύτερος το 1964. Το 1972 εξελέγη Καθηγητής της Θρησκειολογίας στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στις 19 Νοεμβρίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ανδρούσης. Την χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Γεώργιο, Μυτιλήνης Ιάκωβο, Φωκίδος Χρυσόστομο, Πολυανής και Κιλκισίου Χαρίτωνα, Θηβών και Λεβαδείας Νικόδημο, Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Κωνσταντίνο, Αττικής και Μεγαρίδος Νικόδημο, Χαλκίδος Νικόλαο, Ηλείας Αθανάσιο, Τρίκκης και Σταγών Σεραφείμ και τους Επισκόπους Δέρβης Κοσμά και Βρεσθένης Δημήτριο. Διετέλεσε Γενικός Διευθυντής της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος από το 1972 μέχρι το 1990. Από τις 23 Οκτωβρίου 1981 μέχρι τις 8 Ιανουαρίου 1991 υπηρέτησε ως εντεταλμένος Αρχιεπίσκοπος στη Μητρόπολη Ειρηνουπόλεως του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας. Στις 8 Ιανουαρίου 1991 εξελέγη από την Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου Πατριαρχικός Έξαρχος Αλβανίας. Στις 20 Αυγούστου 1991 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη. Στις 24 Ιουνίου 1992 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.