Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος πρώην Κωνσταντινουπόλεως, Οικουμενικό Πατριάρχης
και Πρόεδρος Εφέσου κυρός Μάξιμος (1897-1972).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Μάξιμος Βαπορτζής γεννήθηκε στις 26 Οκτωβρίου 1897 στη Σινώπη του Πόντου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1919, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Η εκλογή των Πατριαρχών κατά την Βυζαντινήν εποχήν". Στις 16 Μαΐου 1918 χειροτονήθηκε Διάκονος στην Ιερά Μονή Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή από τον Μητροπολίτη Καλλιουπόλεως Κωνσταντίνο. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος στις Μητροπόλεις Χαλκηδόνος και Εφέσου. Το 1920 εισήλθε στην Πατριαρχική αυλή ως Πατριαρχικός Διάκονος. Στις 27 Οκτωβρίου 1922 ο Οικουμενικός Πατριάρχης Μελέτιος ο Δ΄ τον προήγαγε σε Κωδικογράφο και στις 15 Απριλίου 1924 ο Οικουμενικός Πατριάρχης Γρηγόριος ο Ζ΄ τον προήγαγε σε Υπογραμματέα. Στις 17 Δεκεμβρίου 1927 προήχθη σε Αρχιγραμματέα και χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1928 από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βασίλειο τον Γ΄. Την ίδια ημέρα έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Φεβρουαρίου 1930 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλαδελφείας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο έγινε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 9 Μαρτίου 1930, Κυριακή της Ορθοδοξίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Φώτιος ο Β΄. Παρέμεινε στην θέση του Αρχιγραμματεύοντος μέχρι τις 16 Μαΐου 1931. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μεγάλης Πρωτοσυγκελίας από τις 9 Σεπτεμβρίου 1931 μέχρι τις 28 Ιουνίου 1932. Στις 28 Ιουνίου 1932 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλκηδόνος. Στις 20 Φεβρουαρίου 1946 εξελέγη Οικουμενικός Πατριάρχης. Στις 18 Οκτωβρίου 1948 εξαναγκάστηκε σε παραίτηση. Του ανατέθηκε Προεδρικώς η Μητρόπολη Εφέσου. Εκοιμήθη στη Χαλκηδόνα (Kadıköy) την 1 Ιανουαρίου 1972. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 4 Ιανουαρίου 1972 προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Χαλκηδόνος Μελίτωνος (ο Οικουμενικός Πατριάρχης Αθηναγόρας ήταν άρρωστος). Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Βαλουκλή.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.