Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιταλίας και Μελίτης κυρός Γεννάδιος. (1937-2020).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Τσαμπίκος Ζερβός γεννήθηκε στην Κρεμαστή της Ρόδου στις 8 Ιουλίου 1937. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1960. Στις 16 Απριλίου 1963 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στο ναΐδριο της Θεολογικής Σχολής Χάλκης από τον Μητροπολίτη Ρόδου Σπυρίδωνα. Το 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Ιανουαρίου 1971 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρατείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αυστρίας με έδρα τη Νεάπολη (Νάπολι) της Ιταλίας. Το 1991 μετά την ίδρυση της Μητροπόλεως Ιταλίας συνέχισε να υπηρετεί στη Νεάπολη ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ιταλίας. Στις 26 Αυγούστου 1996 εξελέγη Μητροπολίτης Ιταλίας. Στις 20 Απριλίου 2005 ο τίτλος της Επαρχίας του μεταβλήθηκε σε "Ιταλίας και Μελίτης". Εκοιμήθη στις 16 Οκτωβρίου 2020.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 16 Οκτωβρίου 2020.