Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας κυρός Γρηγόριος. (1928-2019).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Γρηγόριος Θεοχάρους γεννήθηκε στο Μαραθόβουνο Κύπρου στις 28 Οκτωβρίου 1928. Το 1951 εκάρη Μοναχός στην Ιερά Μονή Σταυροβουνίου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1958. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Ιουνίου 1953 από τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου Μακάριο και Πρεσβύτερος στις 19 Απριλίου 1959 από τον Αρχιεπίσκοπο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας Αθηναγόρα. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Θυατείρων (1964-1970). Στις 12 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τροπαίου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας. Στις 16 Απριλίου 1988 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας. Στις 12 Ιουνίου 2019 για λόγους υγείας τέθηκε στους εφησυχάζοντες Αρχιερείς. Εκοιμήθη στο Λονδίνο στις 20 Νοεμβρίου 2019.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.