Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πέργης κυρός Ευάγγελος. (1928-2018).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ευάγγελος Γαλάνης γεννήθηκε στα Θεραπεία του Βοσπόρου το 1928. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1953. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1953 και Πρεσβύτερος στις 27 Νοεμβρίου 1970. Υπηρέτησε στα Πατριαρχεία ως Διάκονος της Σειράς (1953-1957), ως Κωδικογράφος της Ιεράς Συνόδου (1957-1958), ως Δευτερεύων των Πατριαρχικών Διακόνων (1958-1965) και ως Μέγας Αρχιδιάκονος (1965-1970). Στις 30 Νοεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Πέργης. Στις 9 Νοεμβρίου 1976 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Το 1983 αναγορεύθηκε διδάκτωρ Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Εκοιμήθη στις 22 Μαΐου 2018.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 22 Μαΐου 2018.