Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βολγογκράδ και Καμίσιν κύριος Γερμανός. (γεν. 1937).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεννάδιος Γευγιένιεβιτς Τιμοφέγιεφ γεννήθηκε στις 11 Νοεμβρίου 1937 στην Τασκένδη. Το 1955 εισήχθη στο Θεολογικό Σεμινάριο του Σαρατώβου αλλά το 1956 μεταφέρθηκε στο Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ από το οποίο αποφοίτησε το 1962. Στις 19 Δεκεμβρίου 1965 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο στον Ιερό Ναό αγίων Ιωάννου του Θεολόγου της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ. Στις 26 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ζαράισκ Ιουβενάλιο. Στις 26 Μαΐου 1966 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο. Το ίδιο έτος αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Νοεμβρίου 1968 διορίστηκε σχολάρχης της Θεολογικής Ακαδημίας του Λένινγκραδ. Στις 6 Δεκεμβρίου 1968 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιχβίν, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ και Νοβγορόδου. Τη χειροτονία τέλεσε στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Ιβανόβου και Κινεσμά Θεοδόσιο και τους Επισκόπους Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Νίκωνα, Δημητρώβου Φιλάρετο, Ζαράισκ Ιουβενάλιο και Ποδόλσκ Ερμογένη. Στις 25 Ιουνίου 1970 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1974 μετατέθηκε στην Επισκοπή Βίλνας και Λιθουανίας. Στις 10 Απριλίου 1978 εξελέγη Επίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1983 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 29 Ιουλίου 1986 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης, Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. Στις 31 Ιανουαρίου 1990 μετά την κατάργηση του Εξαρχάτου ονομάστηκε Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Λειψίας. Στις 31 Ιανουαρίου 1991 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βολγογκράδ και Καμίσιν. Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 15 Μαρτίου 2012 διορίστηκε επικεφαλής της Μητροπολιτικής περιφέρειας Βολγογκράδ (περιλαμβάνει τις Επισκοπές Βολγογκράδ, Καλατσέβου και Ουριουπίνσκ). Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Καλατσέβου από τις 15 Μαρτίου 2012 μέχρι τις 6 Νοεμβρίου 2013. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 συνταξιοδοτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.