Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σάμπατς κύριος Λαυρέντιος. (γεν. 1935).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ζίφκο Τρυφούνοβιτς γεννήθηκε στο χωριό Μπογκόστιτσα του Δήμου Κρούπανγ, της Επαρχίας Μάτσβα της Σερβίας στις 27 Ιανουαρίου 1935. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1958 και Πρεσβύτερος το 1961. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1962. Στις 16 Ιουλίου 1967 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Συρμίου Μακάριο και Σλαυονίας Αιμιλιανό. Στις 30 Μαρτίου 1969 εξελέγη Επίσκοπος Δυτικής Ευρώπης και Αυστραλίας. Το 1973 η Αυστραλία αποσπάστηκε από την Επισκοπή Δυτικής Ευρώπης και απετέλεσε ξεχωριστή Επισκοπή. Στις 24 Ιουνίου 1989 εξελέγη Επίσκοπος Σάμπατς και Βαλιέβου. Στις 27 Μαΐου 2006 ο Επίσκοπος Λαυρέντιος πρότεινε στην Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Σερβίας την απόσπαση της περιοχής του Βαλιέβου από την Επισκοπή Σάμπατς και την ίδρυση της ανεξάρτητης Επισκοπής Βαλιέβου. Η πρόταση έγινε δεκτή και έκτοτε ο τιτλοφορείται μόνο "Επίσκοπος Σάμπατς".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.