Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας κύριος Ιουβενάλιος. (γεν. 1935).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Κυρίλλοβιτς Πογιάρκωφ γεννήθηκε στις 22 Σεπτεμβρίου 1935 στο Γιαροσλάβ. Στις 10 Οκτωβρίου 1959 εκάρη μοναχός και στις 4 Νοεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Πιτιρίμ. Την 1 Ιανουαρίου 1960 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Λούγκας Αλέξιο. Το 1961 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Μόσχας. Στις 16 Ιουνίου 1962 διορίστηκε Διευθυντής του περιοδικού «Φωνή της Ορθοδοξίας» της Επισκοπής Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης και προϊστάμενος της ενορίας Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Δυτικού Βερολίνου. Στις 23 Ιανουαρίου 1963 τοποθετήθηκε επικεφαλής της πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα, θέση στην οποία παρέμεινε μέχρι τις 22 Δεκεμβρίου 1964. Στις 26 Δεκεμβρίου 1965 στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος της Λαύρας του Αλεξάνδρου Νέφσκυ στο Λένινγκραδ χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαράισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Σέργιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Φιλάρετο, Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Ριαζάν και Κασιμώβου Βόρι, Τιχβίν Φιλάρετο και Τεγκέλ Ιωνάθαν. Στις 20 Μαρτίου 1969 εξελέγη Επίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 18 Ιουνίου 1971 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 27 Απριλίου 1972 σε Μητροπολίτη. Από τις 30 Μαΐου 1972 μέχρι τις 14 Απριλίου 1981 διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 9 Οκτωβρίου 1973 εξελέγη επίτιμος διδάκτωρ της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ και στις 13 Φεβρουαρίου 1974 της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 11 Ιουνίου 1977 εξελέγη Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.