Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Μίνσκ και Σλούτσκ κύριος Φιλάρετος. (γεν. 1935).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Κύριλλος Βαρθολομέγιεβιτς Βαχρομέγιεφ γεννήθηκε στις 21 Μαρτίου 1935 στη Μόσχα. Στις 3 Απριλίου 1959 εκάρη μοναχός και στις 26 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Το 1961 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 1961 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Στις 8 Οκτωβρίου 1963 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Οκτωβρίου 1965 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος της Λαύρας του Αλεξάνδρου Νέφσκυ στο Λένινγκραδ τιτουλάριος Επίσκοπος Τιχβίν, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Πέρμης και Σολικάμσκ Λεωνίδα, Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Φιλάρετο, Κυρόβου και Σλομποδά Ιωάννη και Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μελχισεδέκ. Στις 14 Μαΐου 1966 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1971 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Καλλίνιν και Κάσιν από τις 6 Σεπτεμβρίου 1971 μέχρι τις 25 Αυγούστου 1972. Στις 18 Απριλίου 1973 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης, Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. Στις 15 Απριλίου 1975 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 29 Σεπτεμβρίου 1978 εξελέγη Μητροπολίτης Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας. Κατά το διάστημα από 12 Οκτωβρίου 1978 μέχρι 1 Φεβρουαρίου 1984 άσκησε τα καθήκοντα του Εξάρχου Δυτικής Ευρώπης παραμένοντας ταυτόχρονα Μητροπολίτης Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας. Διετέλεσε και τοποτηρητής της Επισκοπής Χερσονήσου από 16 Νοεμβρίου 1979 μέχρι το 1984. Από τις 14 Απριλίου 1981 μέχρι τις 13 Νοεμβρίου 1989 διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 ονομάστηκε Μητροπολίτης Μίνσκ και Γροδνό, Πατριαρχικός Έξαρχος Λευκής Ρωσίας. Στις 18 Φεβρουαρίου 1992 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε Μίνσκ και Σλούτσκ. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Πόλοτσκ και Γλουμπόκογε από τις 28 Δεκεμβρίου 1996 μέχρι τις 17 Ιουλίου 1997. Ήταν υποψήφιος για τον Πατριαρχικό θρόνο το 2009, απέσυρε όμως την υποψηφιότητά του υπέρ του Μητροπολίτη Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κυρίλλου. Στις 25 Δεκεμβρίου 2013 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας. Ονομάστηκε επίτιμος Πατριαρχικός Έξαρχος Λευκής Ρωσίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.