Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας κύριος Βλαδίμηρος. (γεν. 1929).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Σάββιτς Κοτλιαρώφ γεννήθηκε στις 27 Μαΐου 1929 στο Ακτιουμπίνσκ (σημερινό Aqtöbe) του Καζαχστάν. Στις 22 Μαΐου 1953 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Άλμα Άτα Νικόλαο και την επόμενη ημέρα Πρεσβύτερος. Το 1958 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Λένινγκραδ. Τον Φεβρουάριο του 1962 εκάρη μοναχός και τοποθετήθηκε επικεφαλής της πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Τον Οκτώβριο του 1962 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Νοεμβρίου 1962 τοποθετήθηκε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών. Στις 30 Δεκεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄ συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμένα, τους Αρχιεπισκόπους Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο, Σούροζ Αντώνιο και τον Επίσκοπο Βιέννης και Αυστρίας Φιλάρετο. Στις 30 Μαρτίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Βορονέζ και Λίπετσκ και απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του αντιπροσώπου του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών. Στις 5 Φεβρουαρίου 1965 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Στις 19 Νοεμβρίου 1966 εξελέγη Επίσκοπος Κυρόβου και Σλομποδά. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 μετατέθηκε στην Επισκοπή Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης. Στις 20 Οκτωβρίου του ίδιου έτους προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Την 1 Δεκεμβρίου 1970 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 31 Μαΐου 1973 μετατέθηκε στην Επισκοπή Ιρκούτσκ και Τσιτά και ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Χαμπαρόβου. Στις 17 Απριλίου 1975 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας και στις 24 Απριλίου 1980 Αρχιεπίσκοπος Κρασνοδάρ και Κουμπάν. Στις 12 Μαΐου 1987 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πσκώβου και Πορχώβου. Με απόφαση της Ιεράς Συνόδου της 3 Απριλίου 1990 ο τίτλος της Επισκοπής μετατράπηκε σε «Πσκώβου και Βελίκε Λούκι». Στις 22 Φεβρουαρίου 1993 προήχθη σε Μητροπολίτη και τοποθετήθηκε για δεύτερη φορά στην Επισκοπή Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 27 Δεκεμβρίου 1995 εξελέγη Μητροπολίτης Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας. Στις 19 Μαρτίου 2014 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.