Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κρουτίτσης και Κολόμνας κυρός Νικόλαος. (1891-1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βόρις Δωροφέεβιτς Γιαρούσεβιτς γεννήθηκε στις 31 Δεκεμβρίου 1891/12 Ιανουαρίου 1892 στο Κοβνό (Κάουνας) της Λιθουανίας. Το 1914 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 23 Οκτωβρίου 1914 εκάρη μοναχός. Στις 24 Οκτωβρίου 1914 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 25 Οκτωβρίου 1914 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1919 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Απριλίου 1922 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πετερχώβου, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πετρουπόλεως και Γκντώβου Βενιαμίν, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Γιαμβούργου Αλέξιο, Λούγκας Αρτέμιο και Κρονστάνδης Βενέδικτο. Από τις 30 Σεπτεμβρίου 1927 μέχρι το Φεβρουάριο του 1928 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Λένινγκραδ. Το 1935 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και του δόθηκαν τα δικαιώματα του Επαρχιούχου Επισκόπου. Από το 1936 μέχρι το 1940 παραμένοντας Αρχιεπίσκοπος Πετερχώβου διετέλεσε τοποτηρητής των Επισκοπών Νοβγορόδου και Πσκώβου. Το 1940 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βολυνίας και Λούτσκ, Έξαρχος Ουκρανίας και Λευκής Ρωσίας. Στις 9 Μαρτίου 1941 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 15 Ιουλίου 1941 εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας. Από τον Φεβρουάριο του 1942 μέχρι τον Σεπτέμβριο του 1943 ποίμανε την Επισκοπή Μόσχας λόγω της απομάκρυνσης του Πατριάρχη Σεργίου στο Ουλιάνωβο. Στις 28 Ιανουαρίου 1944 εξελέγη Μητροπολίτης Κρουτίτσης, ενώ στις 25 Μαρτίου 1947 με την ευκαιρία της συμπληρώσεως 25 χρόνων Αρχιερατικής υπηρεσίας ονομάστηκε Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας. Στις 19 Σεπτεμβρίου 1960 παραιτήθηκε από τη θέση του Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας. Εκοιμήθη στις 13 Δεκεμβρίου 1961.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.